Mikroçoxaltma (micropropagation), kiçik bitki toxumasının və ya zoğ parçasının steril və nəzarət olunan in vitro şəraitdə çoxaldılması yolu ilə çoxsaylı yeni bitkiciklərin əldə edilməsini təmin edən bitki toxuma kulturası üsuludur. Bu tədqiqat dekorativ bitki kimi qiymətləndirilən Alocasia zebrina üçün mikro zoğ ucu eksplantlarından başlayan dörd əsas mərhələni optimallaşdırır: eksplant sterilizasiyası, zoğların çoxaldılması, kökləndirmə və aklimatizasiya. Ən uğurlu sterilizasiya tətbiqi T2 olmuş və %93 kontaminasiyasız eksplant əldə edilmişdir. Zoğların çoxaldılmasında Table 2-yə görə 0,05 mg/L TDZ + 1,0 mg/L BAP kombinasiyası ikinci subculture sonunda orta hesabla 25,7 zoğ əmələ gətirmişdir. Kökləndirmədə 0,5 g/L aktiv kömür + 1 mg/L NAA; aklimatizasiyada isə husk charcoal, soil, organic manure və volcanic sand-ın 2:1:1:1 qarışığı ən güclü ümumi göstəricini göstərmiş və %98 survival təmin etmişdir.
Tədqiqat 2024-cü ilin avqustu ilə 2025-ci ilin oktyabrı arasında aparılmışdır. Donor bitkilər İndoneziyanın Bandung bölgəsindəki Ciwidey-də yerləşən Regar Orchids Nursery-dən əldə edilmişdir. Tədqiqatda Completely Randomized Design (CRD), factorial CRD, Analysis of Variance (ANOVA) və Duncan's Multiple Range Test (DMRT) istifadə edilmişdir. Statistik müqayisələr SPSS version 27 ilə və p = 0,05 səviyyəsində aparılmışdır.
Tədqiqatın “scalable” və ya miqyaslana bilən kimi xarakterizə etdiyi xüsusiyyət bir eksplantdan qısa ardıcıl kultura mərhələlərində çox sayda zoğ istehsal edilə bilməsi və onların yüksək survival nisbəti ilə ex vitro şəraitə köçürülə bilməsidir. Bununla belə, tədqiqat sənaye istehsal xəttinin xərcini, əmək tələbatını, illik tutumunu və ya iqtisadi fizibilitesini sınaqdan keçirməmişdir. Buna görə nəticə laboratoriya və istixana səviyyəsində yüksək çoxaltma qabiliyyətini dəstəkləyir; birbaşa kommersiya müəssisəsinin performansını sübut etmir.
Mənbə həmçinin “healthy, disease-free seedlings” hədəfindən bəhs edir. Lakin təcrübədə molekulyar virus indeksləşdirilməsi, spesifik bakterial pathogen assay və ya əhatəli sağlamlıq sertifikatlaşdırılması aparılmamışdır. Ölçülən əsas sterilizasiya nəticəsi kulturada görünən kontaminasiyanın qarşısının alınmasıdır. Buna görə “contamination-free explant” ilə “bütün mümkün patogenlərdən laboratoriya testləri ilə təmizlənmiş bitki” eyni elmi iddia deyil.
Alocasia zebrina niyə çoxaldılmaq istənilir?
Alocasia zebrina G.W. Johnson & R.Hogg, Araceae fəsiləsinə aid, Filippin mənşəli tropik dekorativ bitkidir. Bitkinin xarakterik xüsusiyyətləri zebra naxışlı petiolları və iri, ox formalı yaşıl yarpaqlarıdır. Mənbə artan dekorativ bitki tələbi ilə yanaşı növün germplasm dəyərini və qorunması ehtiyacını da tədqiqatın əsaslandırmaları arasında göstərir.
Mənbə giriş bölməsində bitkinin ənənəvi istifadəsindən və potensial medicinal-plant kontekstindən də bəhs edir; lakin mövcud təcrübə bitkinin farmakoloji və ya tibbi təsirini araşdırmır. Bu tədqiqat yalnız çoxaltma protokoluna fokuslanır.
Niyə ənənəvi çoxaltma əvəzinə toxuma kulturasından istifadə edildi?
A. zebrina ənənəvi olaraq corm, sucker və ya seed vasitəsilə çoxaldıla bilər. Mənbəyə görə bu üsullarda çoxalma sürətinin aşağı olması, mövsümi asılılıq, daşımada bulky propagules, torpaq mənşəli çürümə və sistemik xəstəlik daşıma riski kimi problemlər vardır.
Seed propagation genetik müxtəliflik təmin edir; lakin kommersiya klonal istehsalında arzu olunan eyni fenotipin qorunmasına zəmanət vermir və toxum canlılığının sürətlə azalması da məhdudiyyətdir.
In vitro mikroçoxaltma isə steril və nəzarətli mühitdə kiçik başlanğıc materialından çoxsaylı bitkilər yaratmağı hədəfləyir.
Mikroçoxaltma nədir və bu tədqiqatda necə tətbiq edildi?
Mikroçoxaltma kiçik bitki eksplantının steril qida mühitində çoxaldılması, zoğlarının artırılması, kökləndirilməsi və daha sonra xarici mühitə uyğunlaşdırılması ilə klonal bitkiciklər istehsal edən toxuma kulturası prosesidir; bu tədqiqatda Alocasia zebrina üçün donor bitkinin hazırlanmasından steril shoot-tip kulturasına, iki subculture çoxaltmasına, kök induksiyasına və istixana aklimatizasiyasına qədər ardıcıl protokol qurulmuşdur.
Mikroçoxaltmanın mərhələləri
Mənbə mikroçoxaltmanı ümumilikdə beş mərhələli çərçivə ilə izah edir:
- Stage 0: Sağlam donor bitkinin hazırlanması.
- Stage I: Steril eksplantın yaradılması.
- Stage II: Zoğların çoxaldılması.
- Stage III: Zoğların uzanması və kökləndirmə.
- Stage IV: In vitro mühitdən ex vitro mühitə keçid, yəni aklimatizasiya.
Eksplant, toxuma kulturasının başlanğıc materialı kimi ana bitkidən götürülən kiçik toxuma və ya orqan hissəsidir. Bu tədqiqatda shoot-tip/micro shoot-tip eksplantlarından istifadə edilmişdir.
Stage 0: Donor bitki necə hazırlandı?
Tədqiqat 2024-cü ilin avqustu ilə 2025-ci ilin oktyabrı arasında aparılmışdır.
Eksplantların götürüləcəyi A. zebrina donor bitkiləri Regar Orchids Nursery, Ciwidey, Bandung, Indonesia-dan əldə edilmişdir.
Seçilən bitkilər:
- 2–3 yaşındadır,
- %60 filtrlənmiş günəş işığı alan kölgəli istixanada saxlanılmışdır,
- həftədə bir dəfə 1 g/L konsentrasiyada 16:16:16 NPK gübrəsi verilmişdir,
- difenoconazole fungicide və deltamethrin insecticide mənbədə tövsiyə olunan dozalarda tətbiq edilmişdir.
Bu ilkin qulluq kulturaya alınacaq başlanğıc materialının sağlam saxlanmasını məqsədləyir.
MS mühiti nədir?
MS medium, Murashige–Skoog qida mühitidir və bitki toxuma kulturasında mineral qida maddələri ilə digər kultura komponentlərini təmin edən standart əsas mühitdir.
Sterilizasiya təcrübəsindən sonra shoot tips:
- full-strength MS medium,
- %2,5 (w/v) sucrose,
- pH 5,8 ± 0,1,
- 11 g/L agar
ehtiva edən initiation medium-a köçürülmüşdür.
w/v, çəki/həcm nisbətidir. Məsələn, %2,5 w/v sucrose, 100 mL son həcmdə 2,5 g maddəyə uyğun gələn konsentrasiya formasıdır.
Mühit 25 mL-lik porsiyalarla 6 cm diametrli jam bottles içinə paylanmış və şəffaf plastiklə örtülmüşdür.
Autoclave şəraiti:
- 121°C,
- 15 psi,
- 20 dəqiqə.
Kulturaların inkubasiya şəraiti
Bütün in vitro kulturalar:
- 16 saatlıq photoperiod,
- cool fluorescent lighting,
- 13 μmol m−2 s−1 işıq intensivliyi,
- 24 ± 1°C temperatur,
- %70 relative humidity
şəraitində saxlanılmışdır.
μmol m−2 s−1 vahidi, vahid səthə vahid zamanda çatan foton miqdarını ifadə edən işıq axını tipli ölçüdür.
Sterilizasiya təcrübəsi necə layihələndirildi?
Üç sterilizasiya protokolu Completely Randomized Design (CRD) ilə müqayisə edilmişdir.
CRD, treatmentların təcrübə vahidlərinə təsadüfi təyin edildiyi əsas eksperimental dizaynlardan biridir. Məqsəd treatment təsirini təcrübə vahidlərinin sistematik yerləşmə təsirlərindən mümkün qədər ayırmaqdır.
Mənbə doqquz təkrar göstərir. Hər treatment üçün beş bottle, hər bottle içində dörd explant olduğu bildirilir. Mənbə bu ifadələrin ümumi təcrübə vahidi hesabına necə çevrildiyini ayrıca izah etmir; buna görə ümumi explant sayı Verianla tərəfindən yenidən hesablanmamışdır.
| Treatment | Tətbiq |
|---|---|
| T0 | 0,5–1 cm corm; %70 alcohol 5 dəqiqə; %2,5 sodium hypochlorite + Tween 20 5 dəqiqə; beş dəfə, hər biri 2 dəqiqə sterile-water rinse; shoot tip-in stereomicroscope altında 1–1,5 mm-ə kiçildilməsi. |
| T1 | T0 tətbiqinə əlavə olaraq 1–1,5 mm shoot tip üçün %0,1 HgCl₂ 4 dəqiqə və ardınca beş sterile-water rinse. |
| T2 | Əvvəlcə 1 g/L streptomycin sulfate + 1 g/L benomyl fungicide, shaker üzərində 100 rpm-də 1 saat; sonra %70 alcohol 5 dəqiqə, %2,5 sodium hypochlorite + Tween 20 5 dəqiqə, beş rinse, 1–1,5 mm shoot-tip hazırlanması, %0,1 HgCl₂ 4 dəqiqə və yenidən beş rinse. |
Tween 20, səthin sterilizasiya məhlulu ilə daha yaxşı islanmasına kömək edən surfactant/wetting agent kimi istifadə edilmişdir.
HgCl₂, mercury(II) chloride və ya mercuric chloride kimi tanınan kimyəvi sterilantdır. Tədqiqatın abstract hissəsində bu komponent %0,05 kimi yazıldığı halda Table 1-də T1 və T2 üçün %0,1 göstərilir. Mənbədəki bu fərq səssizcə düzəldilməməlidir.
Sterilizasiyada hansı treatment daha uğurlu idi?
Aseptic/clean explant nisbətləri mənbə mətnində %55–93 arasında, growth potential isə %82–88 arasında bildirilmişdir.
T1:
- %75 contamination-free explant,
- %85 growth potential
təmin etmişdir.
T2 isə %93 clean explant ilə ən yüksək sterilizasiya uğurunu göstərmişdir.
Mənbə Figure 1-də sütunların üzərindəki fərqli hərflər DMRT müqayisəsinə görə p = 0,05 səviyyəsində əhəmiyyətli dərəcədə fərqli qrupları göstərir.
Zoğların çoxaldılmasında hansı hormonlardan istifadə edildi?
Sterilizasiya mərhələsində uğurlu olan T2 treatmentından əldə edilən aseptic shoot tips sonrakı çoxaltma təcrübəsinin başlanğıc materialı olmuşdur.
İki cytokinin istifadə edilmişdir:
- BAP: 6-benzylaminopurine.
- TDZ: thidiazuron.
Cytokininlər bitki toxuma kulturasında hüceyrə bölünməsi və zoğ əmələ gəlməsində rol oynayan growth-regulator sinfidir.
Mənbənin metod mətni BAP səviyyələrini 0,5 və 1,0 mg/L kimi göstərir. Lakin eksperimental nəticələrin verildiyi Table 2 yalnız 0,75 və 1,0 mg/L BAP treatmentlarını göstərir. Abstract da 0,75–1 mg/L diapazonundan istifadə edir. Buna görə actual Table 2 nəticələri aşağıda 0,75 və 1,0 mg/L səviyyələri ilə təqdim edilmişdir.
TDZ səviyyələri:
- 0,05 mg/L,
- 0,1 mg/L.
olaraq istifadə edilmişdir.
Eksplantlar əvvəlcə səkkiz həftə kulturaya alınmış, regenerated shoots dörd hissəyə bölünmüş və eyni medium üzərində daha səkkiz həftə subculture edilmişdir.
Təcrübə factorial CRD ilə dörd təkrar şəklində aparılmış; hər təkrarın beş bottle və hər bottle üçün dörd shoot cluster ehtiva etdiyi bildirilmişdir.
Subculture nədir?
Subculture, toxuma kulturasında inkişaf edən materialın müəyyən müddətdən sonra təzə qida mühitinə köçürülməsidir. Bu proses qida və hormon mühitini yeniləyir, əmələ gəlmiş zoğların ayrılaraq çoxaldılmasına imkan verir.
| BAP (mg/L) | TDZ (mg/L) | 1. subculture zoğ hündürlüyü | 1. subculture zoğ sayı | 2. subculture zoğ hündürlüyü | 2. subculture zoğ sayı |
|---|---|---|---|---|---|
| 0,75 | 0,05 | 1,9 c | 4,8 c | 2,9 c | 18,9 c |
| 0,75 | 0,1 | 2,2 bc | 5,4 b | 3,5 b | 16,8 d |
| 1,0 | 0,05 | 2,8 a | 6,2 a | 4,0 a | 25,7 a |
| 1,0 | 0,1 | 2,5 ab | 5,5 b | 3,6 b | 20,8 b |
Table 2-yə görə bütün dörd göstəricidə ən yüksək ədədi dəyərlər 1,0 mg/L BAP + 0,05 mg/L TDZ treatmentında müşahidə edilmişdir.
Birinci subculture:
- shoot height = 2,8,
- shoot number = 6,2.
İkinci subculture:
- shoot height = 4,0,
- shoot number = 25,7.
Mənbə mətnindəki “2,8 zoğ” fərqi
Results mətni 1,0 mg/L BAP + 0,05 mg/L TDZ treatmentının ilk subculture-da “2,8 axillary shoots” istehsal etdiyini bildirir.
Lakin Table 2-də 2,8 dəyəri shoot height sütunundadır; eyni treatmentın shoot number dəyəri 6,2-dir.
Buna görə Verianla-nın kəmiyyət ötürülməsində Table 2-nin sütun quruluşu əsas götürülmüşdür.
“Səkkiz qat artım” ifadəsi necə qiymətləndirilməlidir?
Discussion ikinci subculture-dakı 25,7 shoot dəyərini birinci subculture ilə müqayisədə “eightfold increase” kimi xarakterizə edir.
Table 2-də eyni treatment üçün birinci subculture shoot number 6,2 olduğuna görə sadə nisbət:
\[ \frac{25.7}{6.2}\approx4.15 \]
olur.
Bu hesab yeni təcrübə nəticəsi deyil; dərc edilmiş iki Table 2 dəyərinin arifmetik yoxlamasıdır. Buna görə “səkkiz qat” ifadəsi Table 2-dəki shoot-number dəyərləri ilə birbaşa uyğun gəlmir. Mənbənin başqa başlanğıc istinadını nəzərdə tutub-tutmadığı izah edilməmişdir.
DMRT hərfləri necə oxunur?
Duncan's Multiple Range Test-də eyni nəticə sütununda fərqli hərflərlə işarələnən ortalamalar mənbə tərəfindən p ≤ 0,05 səviyyəsində statistik baxımdan fərqli qəbul edilir; eyni hərfi paylaşan və ya “ab”, “bc” kimi ortaq hərf daşıyan treatmentlar isə həmin sütunda bir-birindən aydın şəkildə ayrılmamış qrupları təmsil edir.
Məsələn, Table 2-nin ikinci subculture shoot number sütununda:
- 25,7a,
- 20,8b,
- 18,9c,
- 16,8d
şəklində dörd ayrı hərf qrupu vardır. Mənbə bu dörd ortalamanın DMRT p ≤ 0,05 səviyyəsində bir-birindən fərqli olduğunu göstərir.
Lakin məqalədə ANOVA-nın F statistics, degrees of freedom və exact p-values dəyərləri dərc edilməmişdir. Table 2–4-də standard deviation və ya standard error da verilmir. Buna görə yalnız ortalamalar və DMRT qrupları əsasında şərh aparmaq mümkündür.
Kökləndirmə təcrübəsi necə aparıldı?
Çoxaltma mərhələsindən əldə edilən axillary shoots ayrılmış və müxtəlif aktiv kömür (Activated Charcoal; AC) və NAA kombinasiyalarına köçürülmüşdür.
NAA, naphthalene acetic acid adlı sintetik auxin sinfi plant growth regulator-dır. Auxinlər xüsusilə kök əmələ gəlməsi və hüceyrə uzanması proseslərində istifadə edilə bilər.
Activated Charcoal (AC), kultura mühitində bəzi inhibitory və ya phenolic komponentləri adsorbsiya edə bilən yüksək səth sahəli karbon materialıdır.
Sınaqdan keçirilən AC səviyyələri:
- 0 g/L,
- 0,5 g/L.
NAA səviyyələri:
- 0 mg/L,
- 0,5 mg/L,
- 1 mg/L.
Təcrübə CRD ilə üç təkrar şəklində aparılmış; hər təkrar beş bottle və hər bottle üç shoot ehtiva etmişdir.
Kök və plantlet xüsusiyyətləri səkkiz həftənin sonunda qiymətləndirilmişdir.
| AC (g/L) | NAA (mg/L) | Bitki hündürlüyü (cm) | Diametr (cm) | Yarpaq sayı | Kök sayı |
|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 0 | 5,1 c | 0,58 f | 3,4 e | 4,2 c |
| 0,5 | 0 | 5,6 b | 0,46 d | 3,8 cd | 5,1 b |
| 0 | 0,5 | 4,6 d | 0,54 e | 4,0 bc | 5,2 b |
| 0,5 | 0,5 | 5,7 b | 0,74 b | 4,5 a | 5,3 b |
| 0 | 1 | 5,6 b | 0,68 c | 3,6 de | 5,6 b |
| 0,5 | 1 | 6,2 a | 0,80 a | 4,2 b | 6,2 a |
Ümumilikdə ən güclü treatment:
0,5 g/L AC + 1 mg/L NAA
olmuşdur.
Bu treatment:
- 6,2 cm bitki hündürlüyü,
- 0,80 cm diametr,
- 4,2 yarpaq,
- 6,2 kök
əmələ gətirmişdir.
Yarpaq sayında isə ən yüksək dəyər 4,5 olmaqla 0,5 g/L AC + 0,5 mg/L NAA treatmentında müşahidə edilir. Buna görə “0,5 AC + 1 NAA bütün ayrı-ayrı ölçmələrdə mütləq maksimumdur” demək düzgün deyil; ümumi köklənmə və böyümə performansı baxımından mənbə onu optimal treatment kimi şərh edir.
Aktiv kömür niyə faydalı olmuş ola bilər?
Mənbə müzakirəsində aktiv kömürün inhibitory compounds-u adsorbsiya edə bilməsi, phenolic oxidation və browning-i azaltması, bəzi artıq hormonları adsorbsiya edə bilməsi və medium-u qaraldaraq root development-ı dəstəkləməsi kimi ədəbiyyata əsaslanan izahlar təqdim olunur.
Bunlar bu tədqiqatda ayrıca mexanistik təcrübələrlə ölçülmüş dəyişənlər deyil. Tədqiqatın birbaşa nəticəsi AC olan treatmentların müəyyən böyümə və köklənmə göstəricilərində daha yaxşı nəticələr göstərməsidir.
Aklimatizasiya niyə lazımdır?
In vitro bitkilər yüksək rütubətli, nəzarətli və steril mühitə uyğunlaşdıqları üçün birbaşa normal istixana şəraitinə keçirildikdə transplant shock yaşaya bilərlər.
Aklimatizasiya, in vitro istehsal edilmiş plantletların daha dəyişkən ex vitro işıq, rütubət, substrat və mikrobial mühit şəraitinə mərhələli şəkildə uyğunlaşdırılmasıdır.
Kökləndirmə mərhələsindən təxminən 5 cm hündürlükdə və 3–4 yarpaqlı güclü plantletlar seçilmişdir.
Bitkiciklər:
- blunt tweezers ilə çıxarılmış,
- agar qalıqlarını uzaqlaşdırmaq üçün tap water ilə yuyulmuş,
- 1 g/L benomyl fungicide içində bir saat saxlanılmış,
- 50-cell seedling trays içinə köçürülmüşdür.
Üç potting medium müqayisə edilmişdir:
- Husk charcoal.
- Husk charcoal : cocopeat = 2:1 (v/v).
- Husk charcoal : soil : organic manure : volcanic sand = 2:1:1:1 (v/v/v/v).
v/v, həcm/həcm nisbətini ifadə edir. Məsələn, 2:1 birinci komponentdən iki həcmə qarşı ikinci komponentdən bir həcm istifadə edildiyini göstərir.
Trays transparent plastic ilə örtülmüş və səkkiz həftə shaded glasshouse içində saxlanılmışdır.
| Potting qarışığı | Bitki hündürlüyü (cm) | Diametr (cm) | Yarpaq sayı | Bitkinin survival göstəricisi (%) |
|---|---|---|---|---|
| Husk charcoal | 5,4 b | 0,83 b | 3,6 b | 86 b |
| Husk charcoal : cocopeat | 5,3 b | 0,87 b | 4,2 ab | 88 b |
| Husk charcoal : soil : organic manure : volcanic sand | 6,4 a | 1,16 a | 4,9 a | 98 a |
Üçüncü medium bütün bildirilən acclimatization göstəricilərində ən yüksək ortalamaları vermişdir.
Table 4 başlığı müvafiq diametr dəyişənini “diameter of bulb” adlandırır; Results prose isə 1,16 cm dəyərini “stem diameter” kimi ifadə edir. Bu terminoloji fərq mənbədə mövcuddur.
Bu protokol həqiqətən xəstəliksiz bitki istehsal edildiyini sübut edirmi?
Tədqiqat T2 treatmentı ilə %93 contamination-free explant və yüksək kultura uğuru göstərir, lakin spesifik virus, bakteriya və ya digər sistemik patogenlər üçün molekulyar və ya seroloji indeksləşdirmə bildirmədiyinə görə nəticə “kulturada kontaminasiyanın böyük ölçüdə qarşısı alınıb” şəklində oxunmalıdır; bütün mümkün patogenlərin testlərlə istisna edildiyi əhatəli pathogen-free sertifikatlaşdırma bu tədqiqatın birbaşa nəticəsi deyil.
Eyni fərq genetik sadiqlik baxımından da keçərlidir. Giriş bölməsi micropropagation-ın true-to-type və genetically stable material istehsal etmə üstünlüyünü ədəbiyyatla izah edir; lakin bu tədqiqatda RAPD, ISSR, SSR, flow cytometry və ya oxşar genetic-fidelity assay bildirilməmişdir.
Buna görə morfoloji baxımdan sağlam plantlet istehsalı göstərilsə də genetic fidelity ayrıca molekulyar doğrulama ilə sınaqdan keçirilməmişdir.
Miqyaslana bilmə bu tədqiqatda nə deməkdir?
Tədqiqatdakı miqyaslana bilmə iddiası steril başlanğıc materialından çox sayda axillary shoot istehsal edilə bilməsinə, ikinci subculture-da ən yaxşı treatmentla orta hesabla 25,7 shoot əldə edilməsinə və sonrakı rooting və acclimatization mərhələlərində güclü plantletlarla %98-ə çatan survival təmin edilməsinə əsaslanır; tədqiqat sənaye throughput-u, avtomatlaşdırma, vahid xərc, enerji, əmək və ya kommersiya istehsal tutumunu ölçmədiyinə görə “scalable” ifadəsi laboratoriya/istixana çoxaltma qabiliyyəti kontekstində qiymətləndirilməlidir.
Mənbənin conclusion hissəsi bir explantdan bir trial cycle ərzində 25-dən çox sağlam plantlet istehsal edilə bildiyini bildirir.
Lakin tədqiqat:
- kommersiya müəssisəsinin tutumu,
- plantlet başına xərc,
- əmək müddəti,
- subculture sayı artdıqca somaclonal variation,
- uzunmüddətli field performance,
- fərqli genotip və ya accessionlarda reproducibility
kimi miqyas böyütmədə əhəmiyyətli ola biləcək məsələləri sınaqdan keçirməmişdir.
Tədqiqatın Metodu və Nəticələri
Eksperimental dizaynın ümumi görünüşü
| Mərhələ | Eksperimental dizayn | Əsas treatment | Müddət | Əsas nəticə |
|---|---|---|---|---|
| Sterilizasiya | CRD, 9 replication | T0, T1, T2 | 8 həftəlik qiymətləndirmə | Clean explant və growth potential |
| Zoğların çoxaldılması | Factorial CRD, 4 replication | BAP × TDZ | 8 + 8 həftə | Shoot height və shoot number |
| Kökləndirmə | CRD, 3 replication | Activated charcoal × NAA | 8 həftə | Height, diameter, leaves, roots |
| Aklimatizasiya | CRD, 9 replication | 3 potting mixtures | 8 həftə | Survival və plant growth |
Statistik təhlil
Bütün experimental data:
- SPSS version 27,
- Analysis of Variance (ANOVA),
- Duncan's Multiple Range Test (DMRT),
- 95% confidence level,
- p = 0,05
ilə qiymətləndirilmişdir.
ANOVA, üç və ya daha çox treatment ortalamasının hamısının eyni olması fərziyyəsini ümumi şəkildə yoxlamaq üçün istifadə olunan variasiya təhlili yanaşmasıdır.
DMRT, ANOVA-dan sonra treatment ortalamalarının hansı qruplar şəklində bir-birindən ayrıldığını araşdıran multiple-comparison metodudur.
Mənbə exact ANOVA F-values, degrees of freedom və exact p-values vermir. Buna görə Verianla yalnız dərc edilmiş mean values və DMRT grouping letters əsasında nəticələri təqdim edir.
Əsas nəticələrin bir cədvəldə xülasəsi
| Mərhələ | Ən güclü treatment | Əsas nəticə |
|---|---|---|
| Sterilizasiya | T2 | %93 clean explant |
| Zoğların çoxaldılması | 1,0 mg/L BAP + 0,05 mg/L TDZ | 2. subculture: 25,7 shoot; 4,0 shoot height |
| Kökləndirmə | 0,5 g/L AC + 1 mg/L NAA | 6,2 cm height; 0,80 cm diameter; 4,2 leaves; 6,2 roots |
| Aklimatizasiya | Husk charcoal : soil : organic manure : volcanic sand = 2:1:1:1 | 6,4 cm height; 1,16 cm diameter; 4,9 leaves; %98 survival |
Figure 2 bioloji baxımdan nə göstərir?
Mənbə Figure 2 metodun yalnız bir final bitki fotoşəklindən ibarət olmadığını, bir-biri ilə əlaqəli bioloji mərhələlərdən təşkil olunduğunu göstərir.
Fotoşəkil ardıcıllığının mənbə caption-ındakı sırası:
- A: MS medium-a köçürülməzdən əvvəl micro shoot-tip explant.
- B: MS initiation medium üzərində beş həftəlik sterile shoot-tip explant.
- C: 0,75 mg/L BAP + 0,05 mg/L TDZ altında ilk subculture-da early shoot proliferation.
- D: 1 mg/L BAP + 0,05 mg/L TDZ altında ikinci subculture sonunda adventitious shoot formation.
- E: 0,5 g/L AC + 1 mg/L NAA altında rooting/hardening başlanğıcı.
- F: Eyni rooting medium-da shoot elongation.
- G: Eyni medium-da multiple plantlet root development.
- H: 2:1:1:1 aklimatizasiya qarışığında transplantasiyadan səkkiz həftə sonra newly emerged leaves.
- I: Aklimatizasiyadan altı ay sonra potting medium-dan çıxarılmış A. zebrina bitkisinin growth performance-ı.
Figure 2-nin fotoşəkilləri real eksperimental müşahidələr olduğu üçün süni şəkildə yenidən yaradılmamışdır. Yuxarıdakı inline SVG yalnız proses əlaqəsini sxematik şəkildə öyrədir.
Tədqiqatın dəstəklədiyi nəticələr
- T2 sterilizasiya protokolu sınaqdan keçirilən üç üsul arasında ən yüksək clean-explant nisbətini vermişdir.
- 1,0 mg/L BAP + 0,05 mg/L TDZ kombinasiyası Table 2-də ən yüksək ikinci-subculture shoot number dəyərini vermişdir.
- 0,5 g/L activated charcoal + 1 mg/L NAA güclü kök və plantlet inkişafı təmin etmişdir.
- 2:1:1:1 husk charcoal, soil, organic manure və volcanic sand medium-u %98 survival təmin etmişdir.
- Potting-medium composition acclimatization performance-a statistik baxımdan əhəmiyyətli təsir göstərmişdir.
- BAP və TDZ kombinasiyaları shoot proliferation üzərində fərqli nəticələr yaratmışdır.
- AC və NAA treatmentları rooting və plantlet morphology üzərində fərqli nəticələr yaratmışdır.
Tədqiqatın dəstəkləmədiyi nəticələr
- Protokolun bütün A. zebrina genotiplərində eyni nəticəni verəcəyi sınaqdan keçirilməmişdir.
- Plantletların molekulyar baxımdan genetic true-to-type olduğu bu tədqiqatda sınaqdan keçirilməmişdir.
- Bütün sistemik patogenlərin aradan qaldırıldığı molekulyar və ya seroloji testlərlə göstərilməmişdir.
- Kommersiya müəssisəsi səviyyəsində iqtisadi fizibilite hesablanmamışdır.
- Plantlet başına xərc verilməmişdir.
- Uzunmüddətli sahə survival və ya reproductive performance müqayisəsi aparılmamışdır.
- Treatmentların ətraf mühitə təsiri və ya sterilant tullantılarının idarə olunması təhlil edilməmişdir.
- Fərqli BAP/TDZ və ya AC/NAA diapazonlarından kənarda global optimum axtarılmamışdır.
Mənbə daxilindəki mühüm hesabat fərqləri
| Mövzu | Mənbənin bir bölməsi | Mənbənin digər bölməsi | Verianla yanaşması |
|---|---|---|---|
| HgCl₂ konsentrasiyası | Abstract: %0,05 | Table 1: %0,1 və 4 dəqiqə | Fərq açıq şəkildə qorunur; səssiz düzəliş edilmir. |
| BAP treatment səviyyələri | Methods prose: 0,5 ve 1 mg/L | Abstract/Table 2: 0,75 ve 1 mg/L | Nəticələr Table 2-dəki actual treatment rows ilə verilir. |
| İlk subculture optimal dəyəri | Results prose: 2,8 axillary shoots | Table 2: 2,8 shoot height; 6,2 shoot number | Sütun başlıqları əsas götürülür. |
| Artımın böyüklüyü | Discussion: eightfold increase | Table 2: 6,2 → 25,7 shoot | Table nisbəti təxminən 4,15 qatdır; mənbənin ifadəsi ayrıca qeyd edilir. |
| Aklimatizasiya diametri | Results prose: stem diameter | Table 4: diameter of bulb | Terminoloji fərq qorunur. |
Tədqiqatın güclü tərəfləri
Tədqiqat yalnız bir böyümə tənzimləyicisi kombinasiyasını sınaqdan keçirmək əvəzinə mikroçoxaltma zəncirinin dörd kritik mərhələsini eyni tədqiqat daxilində bir-biri ilə əlaqələndirir.
Sterilizasiya, cytokinin əsaslı çoxaltma, auxin/activated-charcoal əsaslı rooting və substrate-based acclimatization mərhələlərinin hər biri ayrıca təcrübə ilə qiymətləndirilmişdir.
Tədqiqatın sonunda yalnız in vitro shoot deyil, ex vitro şəraitə köçürülmüş və altı ay sonrakı vəziyyəti Figure 2-də göstərilən bitkilər də vardır.
Əsas məhdudiyyətlər
Tək donor mənbəyi/coğrafi material: Eksplantlar müəyyən nursery materialından əldə edilmişdir; geniş genetic diversity testi aparılmamışdır.
Genetik sadiqlik təhlili yoxdur: Uzun subculture prosesinin true-to-type vəziyyətinə təsiri molekulyar olaraq doğrulanmamışdır.
Patogen indeksləşdirilməsi yoxdur: Steril kultura uğuru vardır, lakin comprehensive pathogen-screening yoxdur.
İqtisadi miqyas böyütmə yoxdur: “Scalable” yanaşmanın production cost, labour, throughput və facility requirements hesabı yoxdur.
Statistik hesabat məhduddur: ANOVA F-statistics, exact p-values, variance estimates və standard error values dərc edilməmişdir.
Mənbədaxili metod fərqləri: HgCl₂ və BAP concentrations ilə Table 2-nin first-subculture izahında uyğunsuzluqlar vardır.
Uzunmüddətli doğrulama məhduddur: Figure 2 altı aylıq plant growth görüntüsünü ehtiva edir, lakin uzunmüddətli comparative field trial bildirilməmişdir.
Tətbiq baxımından mənası
Mənbə nəticələri ornamental-plant nursery və ya conservation propagation işlərində A. zebrina üçün başlanğıc nöqtəsi ola biləcək ətraflı in vitro workflow təqdim edir.
Fərqli laboratoriya və ya istehsal mərkəzlərində tətbiq edilməzdən əvvəl donor genotype, local water quality, medium raw materials, culture-room conditions, contamination flora və operational capacity kimi yerli dəyişənlərin ayrıca doğrulanması lazımdır.
Bu tələb mənbə protokolunun uğursuz olduğu demək deyil; toxuma kulturası protokollarının yeni laboratoriya şəraitinə köçürülərkən doğrulanması lazım olan eksperimental sistemlər olduğunu göstərir.
Mənbə və Metod Qeydi
Orijinal tədqiqat: The Development of Scalable Micropropagation Protocols for Alocasia zebrina G.W. Johnson & R.Hogg.
Müəlliflər: Ahmad Syahrian Siregar, Kurniawan Budiarto, Shofiyatul Mas’udah, Elok Rifqi Firdiana, Dewi Ayu Lestari, Gebby Agnessya Esa Oktavia, Lia Hapsari, Janis Damaiyani.
Müəllif sırası: Mənbə PDF-dəki sıra tam şəkildə qorunmuşdur.
Bərabər töhfə: Mənbə PDF-də equal-contribution bəyanı yoxdur.
Məsul müəllif: Kurniawan Budiarto.
Qurum 1: Research Center for Horticulture, National Agency for Research and Innovation, Indonesia.
Qurum 2: Research Center for Applied Botany, National Agency for Research and Innovation, Indonesia.
Qurum 3: Agrotechnology Study Program, Faculty of Agriculture, Universitas Pembangunan Nasional Veteran East Java, Indonesia.
Qurum 4: Directorate of Scientific Collection Management, National Agency for Research and Innovation, Indonesia.
Jurnal: HAYATI Journal of Biosciences.
Nəşriyyat strukturu: Department of Biology, Bogor Agricultural University/IPB University və Indonesian Society for Biology.
Cild / nömrə: Vol. 33 No. 6.
Nömrə: November 2026.
Səhifələr: 1575–1581.
DOI: 10.4308/hjb.33.6.1575-1581.
ISSN: 1978-3019.
EISSN: 2086-4094.
Received: May 15, 2026.
Revised: July 25, 2026.
Accepted: September 26, 2026.
Available Online: October 27, 2026.
Mənbə növü: Research Article; eksperimental bitki toxuma kulturası / mikroçoxaltma tədqiqatı.
Rəy prosesi: HAYATI Journal of Biosciences-in rəsmi siyasəti double-blind peer review prosesini bildirir.
Lisenziya: Yüklənmiş PDF-nin ilk səhifəsində yalnız “Copyright (c) 2026 @author(s)” ifadəsi görünür. Jurnalın hazırkı rəsmi lisenziya siyasəti HAYATI məqalələri üçün CC BY-NC 4.0 göstərir.
Preprint: Mənbədə ayrıca preprint versiyası göstərilmir.
Tədqiqat müddəti: August 2024 – October 2025.
Donor materialı: Regar Orchids Nursery, Ciwidey, Bandung, Indonesia; mature A. zebrina, 2–3 yaş.
Donorun yetişdirilməsi: %60 filtered sunlight altında shaded greenhouse; həftəlik 1 g/L 16:16:16 NPK; difenoconazole və deltamethrin routine applications.
Sterilizasiya başlanğıc materialı: 0,5–1 cm corm və stereomicroscope altında 1–1,5 mm shoot tip.
T2 pretreatment: 1 g/L streptomycin sulfate + 1 g/L benomyl, 100 rpm shaker, 1 saat.
T2 surface treatment: %70 alcohol 5 dəqiqə; %2,5 sodium hypochlorite + Tween 20 5 dəqiqə; sterile-water rinses; Table 1-ə görə %0,1 HgCl₂ 4 dəqiqə; yenidən rinses.
HgCl₂ mənbə fərqi: Abstract %0,05; Table 1 %0,1 bildirir.
Initiation medium: Full-strength MS, plant growth regulator yoxdur, %2,5 w/v sucrose, pH 5,8 ± 0,1, 11 g/L agar.
Autoclave: 121°C, 15 psi, 20 dəqiqə.
Sterilizasiya nəticəsi: T2, %93 clean explant.
Shoot multiplication: TDZ = 0,05 və 0,1 mg/L. Table 2 BAP = 0,75 və 1,0 mg/L bildirir.
BAP mənbə fərqi: Methods prose 0,5 və 1 mg/L; Abstract və Table 2 0,75–1 mg/L səviyyələri ilə uyğundur.
Subculture: İlk kultura 8 həftə; regenerated shoots dörd hissəyə bölündü; eyni medium-da ikinci 8 həftəlik subculture.
Ən yüksək Table 2 shoot multiplication: 1,0 mg/L BAP + 0,05 mg/L TDZ; ilk subculture-da 6,2 shoot, ikinci subculture-da 25,7 shoot.
2,8 dəyərinin mənbə fərqi: Results prose bunu ilk subculture axillary-shoot sayı kimi izah edir, lakin Table 2-də 2,8 shoot-height dəyəridir.
“Eightfold” fərqi: Discussion 25,7-ni ilk subculture ilə müqayisədə təxminən səkkiz qat artım kimi xarakterizə edir; Table 2-dəki 6,2 → 25,7 shoot values təxminən 4,15 qat nisbət verir.
Rooting medium: AC = 0 və ya 0,5 g/L; NAA = 0, 0,5 və ya 1 mg/L.
Optimal rooting treatment: 0,5 g/L AC + 1 mg/L NAA.
Optimal rooting nəticələri: 6,2 cm plant height; 0,80 cm diameter; 4,2 leaves; 6,2 roots.
Kultura inkubasiyası: 16-hour photoperiod; cool fluorescent light; 13 μmol m−2 s−1; 24 ± 1°C; %70 relative humidity.
Aklimatizasiyanın başlanğıcı: Təxminən 5 cm hündürlükdə və 3–4 yarpaqlı well-rooted plantletlar.
Aklimatizasiya pretreatment: Agarın tap water ilə uzaqlaşdırılması və 1 g/L benomyl içində 1 saat treatment.
Aklimatizasiya mühitləri: Husk charcoal; husk charcoal:cocopeat 2:1; husk charcoal:soil:organic manure:volcanic sand 2:1:1:1.
Ən yaxşı acclimatization medium: Husk charcoal:soil:organic manure:volcanic sand = 2:1:1:1.
Aklimatizasiya nəticələri: 6,4 cm plant height; 1,16 cm diameter; 4,9 leaves; %98 survival.
Eksperimental dizaynlar: Sterilizasiya CRD 9 replication; multiplication factorial CRD 4 replication; rooting CRD 3 replication; acclimatization CRD 9 replication.
Statistika: ANOVA, SPSS version 27; DMRT, p = 0,05.
Exact F/p dəyərləri: Mənbə dərc etmir.
Standart sapma / standart xəta: Table 2–4-də bildirilmir.
Funding: Mənbə PDF-də ayrıca funding statement yoxdur.
Conflict of Interest: Mənbə PDF-də ayrıca conflict-of-interest statement yoxdur.
Data Availability: Mənbə PDF-də ayrıca data-availability statement və ya xam məlumat deposu göstərilmir.
CRediT / Author Contributions: Mənbə PDF-də ayrıca CRediT və ya author-contribution bölməsi yoxdur.
Etika təsdiqi: Mənbə PDF-də ayrıca ethics-approval statement yoxdur. Tədqiqat bitki materialı və in vitro plant tissue culture üzərindədir; insan və ya eksperimental heyvan tədqiqatı deyil.
Genetic fidelity: Bu tədqiqatda molekulyar genetic-fidelity testi bildirilmir.
Pathogen indexing: Spesifik molekulyar/seroloji pathogen-screening bildirilmir.
Commercial-scale validation: Sənaye throughput-u və ya iqtisadi fizibilite testi aparılmamışdır.
Şərh yazın
E-poçt ünvanınız yayımlanmayacaq. Məcburi sahələr * ilə işarələnib